Materiál:
Všechny zlaté šperky, převyšující váhu čistého zlata nad 0,5g, prodávané na území ČR, musí být označeny státním puncem. Toto označování provádí příslušný puncovní úřad dané země.
Punc je vlastně informační označení pro zákazníka, které udává ryzost daného šperku.
Ryzost se u zlata udává v karátech, např. 14-ti karátové zlato je ekvivalentní s označením 585/1000.
Tato ryzost nám říká jaký je podíl ryzího zlata v poměru k ostatním obsaženým kovům.
Označení 585/1000 tedy znamená, že z jednoho tisíce dílů je ryzího zlata dílů 585.
Jednotlivé označení ryzostí:
585/1000 – 14-ti karátové žluté zlato – 585 dílů ryzího zlata + 415 dílů ostatních kovů – většinou stříbra a mědi.
585/100014-ti karátové bílé zlato – 585 dílů bílého zlata a 415 dílů ostatních kovů- většinou stříbra a niklu nebo paladia.
750/1000 – 18-ti karátové zlato – 750 dílů zlata a 250 dílů ostatních kovů
1000/1000 – 24 karátové zlato – ryzí zlato – neobsahuje žádné příměsi.
Tabulka symbolů, označujících jednotlivé ryzosti:
Jednotlivé označení ryzostí zlata

Bílé zlato – jedná se o směs ryzího zlata s dalšími kovy, které dodávají stříbřitou barvu, jako jsou nikl, paladium a stříbro. Finální povrchová úprava se vždy u šperků z bílého zlata provádí rhodiem – kovem, který dodává patřičný lesk a chrání zlato před mechanickým poškozením. Rhodium se vlivem používání(nejvíce na prstenech a řetízcích) odírá a po nějakém čase se ze šperku „setře“ natolik, že začne prosvítat barva bílého zlata, která není čistě stříbřitá, ale je mírně nažloutlá. Tento stav se řeší „porhodiováním“ šperku. Jde o znovu-nanesení rhodia na daný šperk. Tento proces vrací šperku původní jas, barvu a částečně řeší i různé vrypy a malé poškození. Rhodium na kvalitních špercích by mělo vydržet minimálně jeden rok při každodenním nošení. Čím vyšší ryzost zlatého šperku, tím je zlato náchylnější k mechanickému poškození. Zlato jako takové je totiž poměrně měkký kov. Proto na běžné nošení není vhodné šperk z ryzího zlata.V případě, že takový šperk máte nebo plánujete jeho nákup, ujistěte se u obchodníka, že je šperk v případě zlata bílého opatřen kvalitním porhodiováním a také poskytuje-li daný prodejce služby v podobě následných servisů a údržby šperku – přeleštění či porhodiování. Nejvíce prodávané jsou však šperky ze zlata 14-ti karátového nejen pro svou vyšší odolnost, ale také pro masivnější rozšíření a pochopitelně nižší cenu.

Trendy:
V 90. letech po pádu totalitního režimu zažil trh se zlatými šperky velký nárůst. Poté, co se vkus zákazníků postupně vytříbil, se najednou zdálo, že zlatým šperkům již odzvonilo.
Tento trend však za posledních pět let vyrovnává specifická skupina zlatých šperků a to jsou šperky z bílého zlata osazené brilianty - konrétně prsteny z bílého zlata. Dříve preferované žluté zlato je stále na ústupu a zájem o zlato bílé stoupá. Také designy šperků z bílého zlata jsou většinou mladistvější, elegantnější a lépe kombinovatelné. Samozřejmě, že se najde i mnoho propracovaných šperků ze zlata žlutého – uveďme např., francouzského výrobce Champs Elysées

Praktické informace – údržba:

Na trhu je mnoho chemických prostředků určených na čištění zlata. Tyto roztoky ale nakupujte u renomovaných prodejců drogerie. Při použití dbejte pokynů výrobce a při nákupu zlatého šperku, osazeného briliantem, perlami nebo jiným specifikem se vždy zeptejte prodejce na možnost uložení šperku do leštící lázně(abyste předešli případnému nevratnému poškození části šperku, pro kterou leštící roztok není určený). Zvláště perly nejsou vhodné k čištění chemickými roztoky.
Obvykle však šperk stačí vyleštit leštícím ubrouskem(stejný jako na brýle). Chemické čištění doporučujeme pouze u velmi zašlých šperků.

Na co si dát pozor:

U zlata je typické falzifikátorství. NIKDY proto nenakupujte šperky z drahých kovů na místech, kde nemáte jasnou záruku pravosti zlata, ze kterého je daný šperk vyroben.
V každém klenotnictví, kde prodávají zlaté šperky, musí mít puncovním úřadem vydanou tabulku punců a na požádání vám musí zapůjčit oční kukátko, kterým jasně uvidíte punc vyražený na šperku a podle umístěné tabulky si můžete ověřit pravost šperku. Také kalibrované váhy pro zjištění skutečné váhy zlatého šperku musí mít každý obchodník, který prodává zlaté šperky přes pult přímým kontaktem se zákazníkem.
V případě internetového prodeje poslední pravidlo neplatí, ale prodejce musí jasně deklarovat vše na faktuře zákazníkovi. Tedy váhu, ryzost zlata a název šperku(nebo specifické označení).V případě, že narazíte na obchodníka, který tyto kritéria nesplňuje, můžete informovat příslušné pracoviště puncovního úřadu, který zajistí nápravu či prošetření takového subjektu. Stejně tak, máte-li pochybnosti o pravosti šperků můžete se obrátit na příslušné pracoviště puncovního úřadu.