Materiál:
Chirurgická ocel 316L, ze které je vyrobena většina ocelových šperků se řadí mezi kovy, které nezpůsobují žádné případné nechtěné alergické reakce, jako je tomu např., u bižuterie obsahující vysoký podíl niklu, či niklových solí.
Jedná se o tvrdý a velmi odolný kov proti mechanickému poškození. Tím je dána jeho dlouhá životnost a je proto ideálním kovem pro výrobu šperků. Označení 316L vychází z normy, která nařizuje, co může být v této směsi obsaženo za kovy a v jakém maximálním poměru. Označení „chirurgická“ proto, že se dříve z tohoto druhu kovu vyráběly chirurgické nástroje.
Jedná se o kov nepodléhající korozi.
Má světle až tmavě šedivou(ocelovou barvu, která je může lišit tím, že šperk bude mít broušenou nebo leštěnou úpravu.

Trendy:
Po velkém boomu prořezávaných prstenů a náramků kombinovaných s kaučukem přišla na řadu chirurgická ocel zabarvovaná do různých odstínů barev růžového zlata, žlutého zlata a do černé pomocí PVD technologie, která zajišťuje stálost a dlouho životnost dané barvy.
Módní trend, který obrovský nárůst zaznamenal po roce 2000. Šperky vyrobené z oceli jsou odolné, lesklé(nebo broušené do matu), mají zajímavé designy. Navíc ocelové šperky mohou být masivnější a rozměrově větší bez výrazného nárůstu na ceně, protože se nejedná o drahý kov, kde s hmotností šperku přímo úměrně roste i cena. Navíc výrobci šperků rychle pochopili, že pro mladou skupinu zákazníků designy, které jsou schopni vyrobit z oceli, jsou mnohem zajímavější než tradiční šperky stříbrné nebo zlaté.
Proto si nyní zákazníci i v Čechách mohou vybrat z mnoha ocelových prstenů, ať už subtilních osazených zirkony nebo klasických rozmanitých kroužků kombinovaných s kůží, ornamenty, prořezávané laserem, s gravírováním nebo oblíbených prstenů z chirurgické oceli s křišťály Swarovski.
Tisíce přívěsků, které mají symbolický význam jako vojenské placky,křížky, nebo jedny z nejoblíbenějších vzorů - symboly zvířátek se masivně z chirurgické oceli vyrábí. Osazení zirkony nebo kombinace s kůží jsou další alternativy broušených či leštěných ocelových přívěsků.
Další druhy šperků jako náušnice, náramky, náhrdelníky, řetízky nebo samostatná kategorie piercingů samozřejmě doplňují celkový dojem tohoto trvalého, velmi odolného kovu.

Praktické informace – údržba, aneb jak čistit ocelové šperky:
Údržba většiny ocelových šperků je poměrně snadná záležitost – stačí šperk jemně přetřít navlhčeným ubrouskem a vyleštit. Potřebujete-li zbavit šperk větších nečistot, omyjte jej tekoucí vodou a mýdlem. POZOR! Někteří výrobci zásadně nedoporučují své šperky s kamínky mýt vodou – hrozí jejich vypadnutí vlivem vniknutí vody pod kamínek a tím k narušení struktury lepidla, které kamínek ve šperku drží.

Na co si dát pozor:
Nakupujete-li ocelové šperky a chcete skutečně precizní a pravou ocel, rozhodně nenakupujte na tržnicích ze záplavy rádoby „ocelových“ šperků. Nálepka 316L není zárukou toho, že se jedná skutečně o prsten, přívěsek nebo piercing z chirurgické oceli 316L. Používejte selský rozum. Prsten nebo jiný šperk, který v několika klenotnictvích stojí 250,- Kč a na stánku jej koupíte za 50,- Kč a „tváří“ se zcela stejně, skutečně stejný není. Většinou se jedná o lacinou niklovou bižuterii, která je „poocelována“. Rozdíl mezi padělkem a pravým šperkem zjistíte např. podle váhy – padělek bude o poznání lehčí, když si jej koupíte, po několika týdnech se začne odlupovat vrchní nátěr a zřejmě na něj bude vaše pokožka reagovat přesně tak jak má – tedy alergickou reakci – vyrážkou, zarudnutím v tom lepším případě.
Nakupujte proto šperky u odborníků, kteří jsou dlouholetou praxí ověřeni tisíci zákazníky.