Materiál pro výrobu piercingů:
Piercing je velmi specifický šperk – prochází citlivými body na těle a ve srovnání např. s běžnými náušnicemi do ucha má jeho dřík(tyčku – část procházející tělem) o dost větší tloušťku. Proto je velmi důležité dbát na správný výběr materiálu, ze které je piercing vyroben.
Titan – velmi tvrdý, ale zároveň lehký kov, který nevyvolává žádné negativní odezvy organismu. Čtěte: více o titanu

Ocel – jedná-li se o tzv. „chirurgickou ocel“ s označením 316L, tak jde o ušlechtilý kov, který nezpůsobuje nežádoucí reakce těla. Čtěte: více o chirurgické oceli

Bioplast – jedná se o relativně nový materiál, který je vhodný pro ty, kteří zcela výjimečně nesnáší jakékoliv kovy v probodnutých místech. Neškodný, zdravotně nezávadný. Čtěte: více o bioplastu

Trendy:
Za poslední rok si své místo na prvních pozicích vydobyly jednoznačně piercingy osazené krystaly Swarovski. Kvalitní ocelový dřík spolu s těmito luxusními kameny nádherného brusu s fantastickou brilancí světla tvoří jedinečný šperk. Oblíbenost piercingů po celém světě stále stoupá. Do jisté míry je to dáno i tím, že škála nabízených piercingů roste geometrickou řadou. Masivně se také začaly prodávat piercingy vyrobené ze zlata. Bílé nebo žluté je oblíbené pro své kvalitativní vlastnosti. Designy z bílého zlata si oblíbili ti, kterým se ocel nebo titan zdají jako příliš tmavé kovy.

Na co dát pozor:
Při nákupu samotného piercingu jde především o materiál, z něhož je piercing vyroben. Ocel, titan, bioplast a zlato jsou materály, které se přesně v tomto pořadí doporučují pro svou minimální míru alergických reakcí. Kupujte piercingy u ověřených prodejců, kteří garantují původ svých šperků a jasně definují z čeho je piercing vyroben.
U samotné aplikace samozřejmě na hygienické předpisy a odbornost piercera.
Také je vhodné ověřit, zdali nemáme alergii na dezinfekční prostředky používané při aplikaci.
Některá piercingová studia nebo lékaři nabízejí svým klientům lokální anestezii (znecitlivění), jejíž aplikace bývá nepříjemnější než samotná aplikace piercingu. I na tyto látky- anestetika je dobré ověřit předem citlivost.

Jak čistit piercing.
Mýdlovou vodou, dovoluje-li to povaha piercingu(osazení mnohočetnými kamínky není vhodné takto čistit). Lépe je čistit dřík a přilehlé části, které se dostávají do přímého styku s otvorem v kůži lihem nebo roztokem alkoholu.

Dělení a specifikace:

Piercing - názvy :
• Conch - piercing ušní chrupavky
• Erl - podkožní piercing nosu
• Frenulum - horizontální piercing uzdičky nad horním rtem
• Barbela, jazyk - piercing jazyka
• Labret - piercing ve střední části horního nebo spodního rtu
• Madonna - piercing na straně horního rtu
• Nostril - piercing jedné části nosu
• Obočí – piercing do obočí
• Banánek, pupík - piercing pupíku
• Rty - piercing do rtů, nebo kolem nich
• Septum - piercing nosní přepážky
• Tragus - piercing chrupavky u vchodu do ušního kanálku
• Ucho - piercing do ucha
• Falešný piercing - piercing do ucha
• Surface – podkožní piercing s dvojím vpichem
• Microdermály – piercing s podkožní vložkou(patkou) s jediným místem vpichu

Piercing do pupíku alias banánek je nejfrekventovanějším typem piercingové náušnice. Při jeho výběru je nutné znát velikost propíchnuté dírky, aby dřík neměl tendenci dráždit dané místo. Nejvíce se používají banánky s délkou dříku 10mm – už při samotném propíchnutí musí mít toto na zřeteli každý piercer či lékař, který zákrok provádí. Při výběru doporučujeme dbát také krom estetické stránky na stránku praktickou – např. s ohledem na rozměry ozdoby a velikost pupíku. Na první propíchnutí je vhodné použít jednoduchý banánek bez jakýchkoliv ozdob, nejlépe z titanu.

Piercing do jazyka - při výběru jsou dva nejdůležitější faktory: materiál a délka dříku(tyčky). Vždy používejte pouze tyto tři materiály: ocel 316L, titan nebo bioplast. Na první propíchnutí je vhodné použít tyčku, která je delší než ta, kterou budete denně nosit(s ohledem na opuchnutí jazyka). Záleží také na tloušťce jazyka a na umístění piercingu v jazyku, ale obecně nejpoužívanější délka dříku je 16mm. Máte-li problém s tím, že jazykem příliš „melete“ a kovové části(kulička) vám odírají zubní sklovinu, zvolte materiál bioplast. Také je vhodné častěji kontrolovat utažení kuličky, abyste se vyhnuli jejich polykání.

Piercing do bradavky – používá se obvykle kroužek, podkova nebo kruh s protínajícím dříkem bradavku. I bradavka je pochopitelně velmi citlivé místo a počítejte s tím, že piercing, který ji protíná ji bude také značně iritovat. Také obecně platí, že musíte sílu dříku přizpůsobit velikosti své bradavky. Velmi často se stává, že lidem, kteří piercing bradavky mají, bradavka stále „stojí“.

Piercing do brady – do rtu – tento piercing není propíchnutý v bradě, jak by název napovídal, ale jedná se piercing, který se nachází pod spodním rtem v úrovni dásní předním spodních zubů. Používá se tyčka s hrotem, kuličkou nebo jiným zakončením. Dřík je obvykle 6 – 10mm dlouhý. Zakončení je ploché, aby v ústech nepřekáželo. Upozornění: když tento piercing vyndáte, máte při naplnění úst tekutinou a vytvoření tlaku v ústech, celkem zajímavý vodotrysk;)

Piercing do nosu – piercing do nosu je obvykle pouze rovný dřík s ozdobou na zevní části nosu. Piercing do nosu je v nose upevněn zvětšeným hrotem nebo zahnutím dříku, který zamezuje nežádoucímu vypadnutí. Ohnutý dřík je samozřejmě proti vypadnutí mnohem lépe zajištěn. Ne každý jej však v nosní dírce snese.

Piercing do obočí – jako piercing do obočí se používá nejčastěji zahnutý dřík s dvěma drobnými ozdobami na jeho koncích. Délka dříku je v rozmezí 6 – 10mm, obvykle 8mm. Jeho šíře je 1.2mm. Tento piercing se nachází na krajní straně obočí. Piercing do obočí je nejnáchylnější k případnému nežádoucímu vytržení. Pokožka je tu velmi slabá, proto je nutné dbát zvýšené opatrnosti při jakémkoliv potenciálním intenzivnějším střetu s náušnicí. Např. provozovatelé kontaktních sportů by měli mít toto na zřeteli.

Piercing do ucha – spirála, kroužek, roztahován, tunel, dlouhá tyčka s kuličkami nebo hroty – všechny tyto typy piercingů se používají do ucha. Různé typy dříků různě širokých, dlouhých. Ucho je velmi rozmanitý orgán, ale obsahuje velké množství nervových zakončení – proto by měla správná aplikace být prioritou při volbě piercingu do ucha.

Velikosti - jak měřit piercing
Někdy vypadá složitě vyznat se v označování piercingových náušnic – proto jsme pro vás připravili grafické zpracování, ze kterého jsou všechna označení velikostí jasná.

Jak měřit piercing.