Materiál:
Stříbro je drahý kov, a proto výroba stříbrných šperků spadá pod kontrolu puncovních úřadů dané země.
Stříbrné šperky o hmotnosti vyšší než 3g musí být opatřeny puncem. Puncem opatřuje každý šperk prodáváný na našem území Puncovní úřad ČR Punc je symbol, který určuje ryzost slitiny, ze které je šperk vyroben. Ryzost stříbra udaná číslem 925/1000 tedy znamená, že z celkové počtu 1000 dílů je 925 z ryzího stříbra. Ostatní díly připadají na ostatní kovy, které se do slitiny přidávají pro zvýšení tvrdosti, lepší barvu nebo z důvodu snížení ceny. Nejčastěji je používaná pro výrobu stříbrných šperků právě slitina s označením 925/1000(nebo také 925/000). Vyšší podíly ryzího stříbra - tedy 959/1000 a samotné ryzí stříbro se používá spíše sporadicky, i když je jeho čistota nejvyšší. Šperky ze slitin o množství nižším než 925 dílů ryzího stříbra se používají, ale rozhodně je nemůžeme doporučit. Vysoký obsah příměsí v dané slitině vede většinou ke ztrátě estetických vlastností již po krátké době, nehledě na potenciální zdravotní závadnost díky vyšším podílům kovů a jejich solí, které způsobují nežádoucí reakce pokožky.
Stříbro jako takové je relativně měkký kov, který je náchylný k mechanickému poškození. Proto se na dražší stříbrné šperky používá rhodium, které je chrání a zároveň dodává vysoký lesk.
Odpovědnostní a výrobní značka - tyto značky určují přímého dovozce nebo výrobce. Tuto značku přiděluje konkrétním dovozcům či výrobcům puncovní úrad. Jednoduše si pak může zákazník ověřit původce daných šperků.

Tabulka puncovních symbolů pro stříbro:
Jednotlivé označení ryzostí stříbra

Trendy:
Stříbrné šperky byly po dlouhou dobou nejrozšířenějšími klenoty po celém světě, respkt. západní polokouli. Dalo by se mluvit o době stříbrné. Důvodem byl samozřejmě estetický dojem – stříbrnou barvu vnímáme jako čistou, neutrální. Šperky této barvy jsou pro nás symbolem vkusu a určité prestiže, i když za ně nezaplatíme horentní sumy jako u zlata. To je druhým důvodem proč se stříbro těšilo a těší tak velké oblibě – jeho cena je přijatelná pro širokou skupinu obyvatelstva.

Praktické informace – údržba:
Stříbrné šperky můžete čistit několika způsoby – základní způsob je leštička na šperky, kterou seženete ve většině klenotnictví nebo optice (lze zaměnit s leštičkou na brýle), popř. bavlněná látka, kterou vyleštíte daný šperk. V některých případech postačí jemný bavlněný kapesník. Dbejte na to, aby leštěním nedošlo k poškození – např. jemného stříbrného řetízku. Stříbro je totiž měkký kov. Pro intenzivnější čištění můžete použít chemické čističe, které lze zakoupit v drogeriích a některých klenotnictvích. Zde dbejte pokynů výrobce. Některé chemické čističe stříbra totiž nelze aplikovat na ostatní části – např. přírodní perly, kameny a jejich osazení (chemický prostředek rozpouští lepidlo, do kterého jsou zapuštěny kameny).

Černání stříbra
Může mít různé příčiny. Jednou z nich je použití nekvalitní suroviny pro výrobu daného šperku. Tzn., že se může například jednat o směs, ve které je více niklu či jiného přidaného kovu. Další variantou je případ, kdy je směs kovů v pořádku, ale stříbro v této slitině reaguje s PH faktorem pokožky a je-li tento faktor značně kyselý, způsobí oxidaci kovů a tím jejich zčernání. V prvním případě se jedná jednoznačně o výrobní vadu, na kterou se vztahuje standardní reklamační proces. V druhém případě je lépe volit takové šperky, které jsou potažené rhodiem, které oxidaci zabrání. V obou případech se samozřejmě dá zčernání odstranit vyleštěním. Máte-li šperk, ke kterému máte emocionální vazbu a šperk už „nevypadá k světu“, můžete jej nechat znovu porhodiovat – tento proces mu navrátí jeho původní lesk.

Na co si dát pozor:
Jako u všech ostatních drahých kovů nenakupovat šperky na tržištích a u pochybných obchodníků. Příměsi ve stříbře nižší kvality mohou způsobovat alergické reakce, takže je rozhodně lepší kupovat stříbro o čistotě minimálně 925/1000, ne nižší.