Materiál:
Nejčastěji se pro výrobu šperků z kůže používá kůže hovězí. Jedná se o zcela nealergický přírodní materiál, který je příjemný na nošení. Kožené řemínky na hodinky a náramky jsou tradičním artiklem, který si oblíbila značná část obyvatelstva nejen pro svůj design, ale také pro funkčnost. Velmi časté jsou také kožené tkaničky, na které se věší přívěsky. Tento materiál pronikl i do samotných přívěsků a často se setkáváme i prsteny, které jsou zdobené kůží. Kůže a šperky z ní vyrobené jsou na nošení příjemné, nestudí, přizpůsobují se tělu a můžete je vyladit do barvy vašich doplňků – např. náramek k opasky či kabelce a botám. Celkový dojem pak působí velmi dobře promyšleně a stylově.Zajímavá informace pro ochránce zvířat – pro samotnou kůži se zvíře nezabíjí – je to sekundární produkt při porážce dobytka pro maso.

Trendy:
Typické módní trendy v oblasti kožených šperků se promítly do pánských šperků – masivní náramky nebo přívěsky s kůží a kožené tkaničce začaly poslední rok vyrábět všichni velcí výrobci šperků jako Morellato, Axcent of Scandinavia nebo surfařská značka Oxbow…

Praktické informace – údržba: Kožené šperky by neměly přijít do kontaktu s vodou. Rozhodně se vyvarujte koupání v mořské(slané) vodě. K čištění barvených(lakovaných částí použijte vlhký hadřík. Při markantnějším znečištění, např. perem nebo po delší době nošení, kdy je kůže zašlá, použijte pleťovou vodu na hadříku a jemně kůži očistěte.
Sama o sobě vodu kůži neubližuje, ale častým namáčením a vysoušením tvrdne a vytahuje se.

Na co si dát pozor:
Při nákupu dbejte vždy na původ šperků – např. v Tunisu a Egyptě se prodávají kožené šperky vydělávané z velbloudí kůže. Tato kůže je velmi jemná a odolnost není skutečně její doménou.